Jaki sprzęt warto kupić po  kursie podstawowym P1

2023-06-14

Kurs podstawowy KDP/CMAS P1 to początek fajnej podwodnej przygody. Od razu po jego zakończeniu pojawia się ważne pytanie na które warto sobie szybko odpowiedzieć:

Jaki sprzęt kupić, od czego zacząć i ile to kosztuje?

W tym, "krótkim" artykule postaram się szybko streścić to co najważniejsze na początku i na co warto zwrócić uwagę, żeby przede wszystkim nie wpakować się w niepotrzebne koszty i sprzęt który będzie nam nie potrzebny. 

Większość kursantów rozpoczyna kurs P1 nie posiadając żadnego sprzętu do nurkowania. Według mnie jest to dobra praktyka bo to właśnie te kilka dni spędzone nad jeziorem w towarzystwie instruktora są dobrą okazją, żeby o te rzeczy podpytać, porównać konfigurację i zorientować się w co ubrani są inni nurkowie i dlaczego. Może się okazać, że element sprzętu nurkowego zakupiony wcześniej po prostu do nurkowania nie będzie się nadawał, albo nie będzie nam pasował. 

Niemniej, już po kursie jeśli złapaliśmy bakcyla to w kilka podstawowych elementów warto się zaopatrzyć. Po pierwsze jest to sprzęt ABC czyli maska, fajka i płetwy. Maska to swego rodzaju sprzęt osobisty, przylega do twarzy oraz nosa i po prostu dobrze mieć swoją dopasowaną maskę zawsze przy sobą. Płetwy to również coś co może nam się przydać nie tylko podczas nurkowania, ale zwykłego treningu pływackiego na basenie lub po to, aby spróbować "snorkelingu" przy brzegu. Nawet jeśli fajka do nurkowania nie przyda się zbyt często to wjeżdzając gdzieś za granicę cały sprzęt ABC z pewnością okaże się przydatny.

Kilka szczegółów i krótka powtórka z kursu:

Maska do nurkowania zawsze ze szkłem hartowanym oznaczonym literą T lub słowem Tempered. Reszta w zasadzie dowolna w zależności od gustu :) Może być nawet bardzo tania z marketu sportowego.  

Fajka - według mnie im prostsza tym lepsza czyli najlepiej bez zaworków za to z osłoną od góry zapobiegająca zalewaniu przez fale oraz z uchwytem do maski.

Płetwy paskowe zakładane na buty piankowe bo do nurkowania w Polsce zawsze będziemy zakładać skafander neoprenowy lub suchy. W ciepłych wodach (np. powyżej 25 stopni C) można stosować płetwy kaloszowe zakładane bezpośrednio na stopy. Jeśli więc ktoś zamierza nurkować bez względu na szerokość geograficzną, płetwy paskowe będą bardziej uniwersalne. Można się pokusić o dwie pary różnego typu, ale niekoniecznie od razu.

Mając już ABC, komplet sprzętu (butla 15l, jacket, automat, pianka, pas balast., rękawice, kaptur i buty) można wypożyczać z centrów nurkowych tam gdzie mieszkacie lub bezpośrednio nad jeziorem gdzie jest baza nurkowa. Cena za weekend waha się między 250-350 zł, a to przecież głównie w weekendy zapewne będziecie nurkować gdzieś w Polsce. 

Potem, powoli, acz sukcesywnie można zacząć kompletować resztę sprzętu. Na pewno przyda się (1) komputer nurkowy i (2) skafander neoprenowy. Te rzeczy warto mieć swoje z kilku powodów:

  1. Komputery są różne i różnie się je obsługuje. Warto wiedzieć co pokazują na ekranie i jak zmieniać ich konfigurację. Pożyczony komputer często może nas zaskoczyć swoim poziomem skomplikowania :) Dodatkowo, komputer rejestruje nurkowania powtórzeniowe i zawiera rejestr naszych nurkowań więc tym bardziej lepiej mieć własny. 
  2. Pianka z kolei to element, który ciężko się przymierza, a w wypożyczalni super dopasowanego tak łatwo się nie dostanie. Więc albo będzie za luźny z gorszą termiką pod wodą, albo zbyt obcisły wywołujący poty już przy zakładaniu. 

W dalszej kolejności według mnie warto pokusić się o (3) automat oddechowy i (4) jacket lub skrzydło. W tym artykule nie skupiam się na różnicach i szczegółach, ale wkrótce postaram się dać Wam kilka wskazówek także co do tego typu sprzętu szczególnie dla osób początkujących.

Na końcu dopiero - oczywiście według mojej subiektywnej oceny można rozejrzeć się za własną (5) butlą i (6) balastem. 

W międzyczasie, jeśli mamy trochę odłożonych pieniędzy warto zainteresować się latarką nurkową oraz czymś do cięcia czyli np. nożem, sekatorem czy szarpakiem. 

Na koniec ciągle powtarzające się pytanie czy kupować nowe czy używane. Wszystko zależy od budżetu jakim dysponujemy i naszych preferencji. W normalnych warunkach, jeśli dbamy o sprzęt i go regularnie serwisujemy to raz kupiony automat, jacket, pianka czy butla będzie nam służyła przez długie lata. Dlatego też warto zajrzeć na OLX-a, Allegro czy nawet zagraniczne portale typu Amazon bo czasami pojawiają się bardzo dobre okazje. Pamiętajcie tylko o jednym: w przypadku automatu, jacketu, komputera czy butli do ceny, którą zapłacicie za używany sprzęt trzeba doliczyć obowiązkowo jego serwis, wymianę baterii lub w przypadku butli legalizację. Jeśli wciąż cena jest dla Was atrakcyjna to w większości przypadków warto skorzystać. 

Jeśli ten artykuł wciąż pozostawia w Was jakieś dodatkowe pytania to nie wahajcie się napisać bezpośrednio do mnie poprzez formularz kontaktowy