Kurs nurkowy KDP/CMAS P1  czerwiec 2022

2022-02-15

Zapraszamy na pierwszy w tym roku kurs KDP/CMAS P1 czyli pierwszy stopień w nurkowaniu partnerskim. W tym artykule dowiesz się wszystkiego co potrzebne, aby podjąć decyzję, spakować się i przygotować do kursu. 3-5 i 11-12 czerwca 2022. Rezerwuj sobie czas i szkol się razem z nami!

Kiedy, dla kogo i w jakim trybie

Jako "Podwodni Przyjaciele" organizujemy pierwszy w tym roku kurs nurkowy KDP/CMAS P1 dla dorosłych i młodzieży powyżej 14 roku życia. Jest to szkolenie, które przeprowadzamy na wodach otwartych w trybie weekendowym, co oznacza, że trzeba sobie zarezerwować dwa weekendy:

3-5 i 11-12 czerwca

Jest to dokładnie pięć dni bo tyle potrzebujemy na przeprowadzenie całego kursu praktycznego i wykonaniu wszystkich niezbędnych 9 nurkowań. Każdego pierwszego dnia zaczynamy od godz. 10.00, a w kolejnych o godzinę wcześniej czyli od 9.00. Z kolei w niedzielę planujemy skończyć ok. godz 17.00, aby każdy z Was mógł spokojnie dojechać w miarę o normalnej porze do domu.

Jak łatwo zauważyć, pierwszy weekend jest 3-dniowy czyli od piątku do niedzieli. Dla osób pracujących, które zwykle weekendy mają wolne, niezbędnym jest wzięcie sobie tylko jednego dnia wolnego. Drugi weekend to już standardowo sobota-niedziela. Dzięki takiemu układowi możecie oszczędzić urlop, a jednocześnie zyskać coś naprawdę cennego czyli umiejętność swobodnego nurkowania w systemie partnerskim w pełnym sprzęcie powietrznym wraz z międzynarodowym certyfikatem najstarszej na świecie organizacji nurkowej KDP/CMAS. Poniżej podsumowanie grafiku:

  • 3 czerwca: 10-17
  • 4 czerwca: 9-17
  • 5 czerwca: 9-17
  • 11 czerwca: 10-17
  • 12 czerwca: 9-17

Jak przebiega kurs P1

Kurs P1 składa się z części teoretycznej i praktycznej.

TEORIA: Aby odciążyć kursantów w trakcie pobytu nad jeziorem, teorie przerabiamy w systemie zdalnym tydzień przed samym wyjazdem. Część z Was zapewne doświadczyła pracy z domu i spotkań on-line więc nie będzie to niczym odbiegać od typowego szkolenia w systemie Teams, Webex czy Zoom. W tej części musimy zapoznać Was z podstawowymi elementami sprzętu nurkowego, zasadami bezpieczeństwa oraz techniką nurkowania. Będą to slajdy przeplatane pokazami na żywo, po to, aby zapewnić Wasz aktywny udział i skuteczne przyswajanie wiedzy. Jeśli ktoś z Was martwi się, że wykłady przez Internet to słaby pomysł to zapewniam, że nie ma powodów do obaw. Wszystkie najważniejsze aspekty omówione on-line powtórzymy sobie już w trakcie pobytu nad wodą, przed nurkowaniem, a także na odprawie po każdym zejściu pod wodę indywidualnie.

Zajęcia teoretyczne odbędą się w trakcie 6 spotkań po ok. 1,5h każdy. Zaczniemy je w tygodniu 23-27 maja w godzinach popołudniowych czyli ok. godz. 18.00. Dokładny grafik prześlemy wszystkim chętnym, którzy zapiszą się na ten kurs.

PRAKTYKA: Niczym jest teoria kiedy nie jest poparta praktyką. Dopiero nad jeziorem, w prawdziwych warunkach możemy wykorzystać całą wiedzę zdobytą wcześniej. Wtedy zauważycie, jak niektóre elementy przedstawione na slajdach sprawdzają się w rzeczywistości. Można śmiało powiedzieć, że prawdziwy kurs zaczyna się dopiero, kiedy przyjedziecie do bazy i pierwszy raz w piance wejdziecie do wody :)

Tak jak napisałem wcześniej, każdy z Was, w ramach kursu ma do wykonania 9 nurkowań w pełnym sprzęcie powietrznym w trakcie których będziemy uczyć się i trenować najważniejsze elementy techniki i bezpieczeństwa nurkowego. Należą do nich:

  • Obsługa sprzętu nurkowego
  • Kontrola pływalności
  • Zalewanie i opróżnianie maski
  • Procedura awaryjnego podawania powietrza
  • Komunikacja podwodna i asekuracja partnerska

Oprócz tego, dodajemy do programu podstawowego rzeczy związane z ratownictwem nurkowym, aby każdy u nas wyszkolony płetwonurek wiedział jak wydostać poszkodowaną osobę na brzeg i udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Takie sytuacje mogą się zdarzyć nie tylko w przypadku nurkowania, ale po prostu zwykłego przebywania na plaży i zabawy w wodzie. Warto wiedzieć jak taka sytuacja wygląda i jak sobie w takim przypadku poradzić.

Ćwiczymy na fantomie resuscytacje krążeniowo oddechową, która miejmy nadzieję nigdy Wam się nie przyda, ale gdybyście przez przypadek znaleźli się w takiej sytuacji to macie szanse uratować komuś życie!

Jak się przygotować do kursu

Po pierwsze decyzja. To chyba jest najtrudniejszy krok - bo pierwszy. Być może marzyliście lub myśleliście o tym od wielu lat i zastanawiacie się jak zacząć. Jeśli jesteś na tej stronie, czytasz ten wpis i dotarłeś tak daleko to musi oznaczać że chcesz spróbować :) Nie wahaj się, zarezerwuj miejsce już teraz, a to co najtrudniejsze będziesz miał za sobą.

Po drugie, zarezerwuj sobie czas, abyś na spokojnie mógł przejść przez teorię w formie zdalnej, a potem bez dodatkowych obciążeń przyjechać nad jezioro. Weź urlop na piątek (3-go czerwca), upewnij się, że nie masz dyżuru w weekend i że Twoja druga połówka nie ma planów na ten czas :) Takie podejście pozwoli Ci się psychicznie i fizycznie przygotować do kursu.

Po trzecie, nie planuj niczego więcej kiedy będziesz z nami nad jeziorem. Kurs KDP/CMAS P1 to zdecydowanie intensywnie spędzony czas na przyswajaniu wiedzy, ćwiczeniach podwodnych i omawianiu postępów. Tak więc jeśli planujesz zabrać ze sobą rodzinę to po prostu przekaż jej, że będziesz dostępny w dość ograniczonym zakresie każdego dnia. Bycie w grupie dodaje radości i odwagi więc zapraszamy rodziny wspierające naszych kursantów, ale powinniście wiedzieć że z leżenia na plaży będzie bardzo niewiele :)

Po czwarte, zadbajcie przed wyjazdem o zdrowie poprzez czysty i drożny nos (unikanie przeciągów i przeziębień), a także ogólne dobre samopoczucie. Po prostu warto być w normalnej dyspozycji zdrowotnej czyli nic mi nie dolega i nic mnie nie boli. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktujcie się z nami, a w razie potrzeby udajcie się do lekarza i na zlecone przez niego badania diagnostyczne. Pamiętajcie, że do nurkowania nadaje się każdy zdrowy człowiek. Jeśli w przeszłości przechodziliście jakieś cięższe choroby to wizyta u internisty i uzyskanie zaświadczenia o "braku przeciwwskazań do nurkowania" będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. W przypadku osób dorosłych badania lekarskie i w.w zaświadczenie jest opcjonalne, ale jeśli chodzi o młodzież poniżej 18 roku życia to takie badania są obowiązkowe.

Po piąte, nie musicie kupować sprzętu. Wszystko co będzie potrzebne dostaniecie na miejscu. Dodatkowo w czasie kursu przekażemy Wam niezbędne informacje na co warto zwrócić uwagę przy zakupie gadżetów nurkowych. Jako "Podwodni Przyjaciele" nie jesteśmy sklepem nurkowym i nie zajmujemy się działalnością handlową. Nie mamy również żadnych preferencji co do firm i marek w tej branży. Niemniej doradzimy Ci jeśli zechcesz jaki sprzęt jest dobry, sprawdzony i niezawodny, a jednocześnie wcale nie musi być najdroższy. Sami zobaczycie na jakim sprzęcie ja pływam i skąd taki wybór. Po skończeniu kursu, wyposażeni w wiedzę na pewno podejmiecie lepsze decyzje zakupowe niż przed przyjazdem nad jezioro.

Jednym z wyjątków może być maska bo niektórzy z Was mogą już taką mieć choćby do snoorkowania. Wszystko co macie weźcie ze sobą, a na miejscu sprawdzimy czy sprzęt nadaje się do nurkowania na 20m.

Jak się spakować i co ze sobą zabrać?

Tak jak zaznaczyłem wcześniej, nie musisz mieć żadnego sprzętu nurkowego ze sobą. Wszystko dostaniesz na miejscu, jednak jest kilka istotnych rzeczy, które warto ze sobą zabrać.

Po pierwsze, czapka - najlepiej taka zakrywająca uszy. Pewnie się dziwicie, że w lecie na pierwszym miejscu wymieniam "zimową" czapkę :) Oczywiście normalnie, w czerwcu, w Polsce jest to widok dość rzadki. Niemniej nurkowanie jest sportem wodnym, w którym kilka razy dziennie będziecie moczyli głowę i uszy, a o te dwa elementy trzeba dbać najbardziej. Jeśli kiedyś zobaczycie w dziwnych okolicznościach człowieka w zimowej czapce to pewnie trafiliście na nurka. Po każdym zanurzeniu, nasza głowa i uszy wymagają utrzymania ciepła i dlatego natychmiast po zdjęciu pianki zakładamy czapkę. Chodzimy w niej przez jakiś czas - zależnie od pogody. Podczas całego kursu musimy bardzo dbać o uszy więc ich zakrywanie jest po prostu dobrą praktyką nurkową.

Po drugie, kąpielówki lub strój kąpielowy. Mogą przydać się dwa komplety. Jeden schnie, a drugi ciepły zakładamy na siebie. Drugi zestaw przyda się również, kiedy uszkodzimy sobie zapięcie lub zrobimy dziurę przez przypadek.

Po trzecie, warto zabrać klapki lub crocsy. Zakładając piankę musimy pozbyć się skarpet i butów, a wtedy klapki stają się bardzo przydatne, aby nie chodzić po gołej ziemi (dbamy o zdrowie).

Po czwarte, ręcznik i to też w dwóch kompletach. Jeden będzie nam przydatny nad jeziorem, żeby wytrzeć się po nurkowaniu i przyspieszyć suszenie włosów, a drugi do łazienki czy pod prysznic.

Będzie również potrzebne zdjęcie w formie cyfrowej do certyfikatu oraz papierowej do książeczki (szerokość x długość: 3,5 x 4,5 cm) - coś takiego jak do dowodu lub legitymacji. Nie musi być od fotografa, może być zrobione przez telefon. Pamiętajcie jednak, że certyfikatem będziecie się posługiwać na całym świecie więc warto zadbać o ładny uśmiech i ten "lepszy" profil :) 

I na koniec weźcie ze sobą dobry humor bo kurs choć intensywny ma być również dobrą zabawą i okazją do poznania nowych znajomych.

Podsumowując, oprócz typowych ubrań i rzeczy jak na każdy kilkudniowy wyjazd, weźcie ze sobą:

  • czapkę zakrywającą uszy
  • kąpielówki x 2
  • klapki lub crocsy
  • ręcznik x 2
  • zdjęcie elektroniczne i papierowe


Gdzie odbędzie się kurs?

Planujemy zorganizować kurs w bazie nurkowej Honoratka, która jest zalaną kopalnią odkrywkową węgla brunatnego. Dzięki temu, wizura jest tam bardzo dobra przez cały rok. Jest to fajna opcja dla nurków ponieważ nurkowisko znajduje się bezpośrednio nad brzegiem z bardzo dobrze przygotowaną infrastrukturą. Mieszkać będziemy w pobliskiej agroturystyce (5-10 min samochodem) Istnieje możliwość rezerwacji noclegu oraz wyżywienia.

Dojazd do bazy Honoratka z Warszawy to ok. 2h 15 min. a z Poznania tylko 1,5h więc pierwszego dnia można wyjechać z domu o godzinie 7.00-8.00 i zdążyć na rozpoczęcie kursu. Jadąc rano, czas dojazdu powinien być nawet krótszy bo mniejsze korki przy wyjeździe z miasta.

Ile to wszystko będzie kosztować?

To ważne pytanie bo nie chcemy przed Wami ukrywać żadnych dodatkowych opłat. Na cenę całości składa się kilka rzeczy:

  1. Opłata za sam kurs (teoria i praktyka) zgodnie z cennikiem: 1900
  2. Opłata za certyfikat i pakiet nurka P1 (podręcznik, logbook oraz certyfikat) zgodnie z cennikiem: 190 zł płatne Komisji Działalności Podwodnej w celu wystawienia certyfikatu.

Dodatkowo, dwa weekendy wyjazdowe wymagają poniesienia kosztów noclegu, dojazdu i wyżywienia. Poniżej estymacje co do wydatków, płatnych już indywidualnie na miejscu bezpośrednio w ośrodku lub hotelu. Jako klub pomagamy zarezerwować odpowiednią ilość miejsc, ale nie jesteśmy pośrednikiem w płatnościach:

  1. Trzy noclegi na miejscu (2+1) - w zależności od lokalizacji: ok. 60-80 zł za dobę (bez wyżywienia)
  2. Dojazd do bazy czyli głównie paliwo: ok. 300-500 km w obie strony każdego weekendu.
  3. Wyżywienie również na miejscu w agroturystyce lub hotelu ok. 100 zł za dzień w zależności od noclegu. Oczywiście można wziąć jedzenie ze sobą i samodzielnie przygotowywać na ognisku czy kuchence turystycznej.

Jak się zapisać?

To proste - skorzystajcie z formularza poniżej. Wpiszcie swoje imię (lub imiona jeśli chcecie zapisać kilka osób) oraz adres email. Jak najszybciej odezwiemy się do Was i potwierdzimy miejsce na liście.

Michał Szkopiński, Instruktor KDP/CMAS M1.