Porady Sprzętowe #2 - fajka nurkowa

2023-10-27

Fajka to jeden z elementów zestawu ABC w skład której wchodzą jeszcze maska i płetwy. Fajka nazywana często rurką nurkową służy do swobodnego oddychanie powietrzem atmosferycznym podczas pływania na powierzchni z głową lekko zanurzoną w wodzie.

Do czego właściwie służy fajka nurkowa

Umożliwia obserwacje świata podwodnego bez potrzeby ciągłego wstrzymywania powietrza i wyciągania twarzy z wody, aby wziąć kolejny oddech. Ta krótka definicja od razu jasno określa jej zakres zastosowania. Rurka nurkowa służy tylko i wyłącznie do oddychania, kiedy przebywamy na powierzchni (eng. snoorkling) np. przy rafie, obserwując z powierzchni piękno podwodnego świata. Nurkując ze sprzętem może być przydatna także bezpośrednio przed, albo po nurkowaniu: np: czekając na wspólne zanurzenie, bądź oczekując na motorówkę, która za chwilę przypłynie, aby nas zabrać na brzeg. 

Zanurzenie się z fajką głębiej pod wodę powoduje, natychmiastowe jej zalanie i oczywiście uniemożliwia dalsze jej wykorzystanie. Stąd prosty wniosek, że nurkując w pełnym sprzęcie powietrznym, pod wodą rurka przestaje być potrzebna

Sytuacja w której może się przydać fajka w nurkowaniu

W praktyce, kiedy znajdujemy się na morzu rurka rzeczywiście może się przydać przed nurkowaniem lub zaraz po wypłynięciu na powierzchnię. Podczas intensywnego falowania, kiedy miotani siłą fal jesteśmy zalewani wodą z różnych stron, użycie fajki może stać się nieodzowne. Oczywiście mając cały sprzęt na sobie możemy posiłkować się oddychaniem z automatu oddechowego. Ten wariant jednak ma swoje minusy ponieważ przy długim oczekiwaniu na zanurzenie niepotrzebnie zużywamy powietrze z butli skracając w ten sposób być może fantastycznego nurka. Z kolei po zakończonym nurkowaniu najczęściej pozostajemy na rezerwie, którą należy zachować, aż do momentu wyjścia z wody.

Najlepszym sposobem poradzenia sobie z fajką nurkową, kiedy pod wodą nie jest nam potrzebna to odpięcie od maski i schowanie do kieszeni jacketu (kamizelki ratunkowo-wypornościowej) lub kieszeni suchego skafandra. 

Ponieważ pogoda na morzu czasami szybko się zmienia, rekomenduje zawsze zabieranie rurki ze sobą w takich warunkach conajmniej do kieszeni i wyjęcie kiedy zajdzie taka potrzeba

Budowa zwykłej fajki nurkowej

Konstrukcja najprostszej rurki zakłada jej standardową długość ok. 30-35 cm i średnicę ok. 2 cm. Średnica zbliżona jest do wielkości naszej tchawicy, a długość dobrana tak, aby różnica ciśnienia atmosferycznego na wysokości 35 cm nie była zbyt duża i siłą mięśni klatki piersiowej moglibyśmy swobodnie wziąć oddech. 

Dodatkowo, ustnik, który wkładamy do ust w kształcie anatomicznym lub klasycznym. Ważny jest również uchwyt umożliwiający łatwe mocowanie do maski. 

Elementy dodatkowe

W sklepach znajdziecie mnóstwo innych fajek nurkowych z kilkoma mniej lub bardziej przydatnymi elementami dodatkowymi. Do nich należą:

  1. Falochron - zabezpieczający przed przypadkowym wlaniem się wody, szczególnie przy dużym falowaniu
  2. Element elastyczny - służący do swobodnego dopasowania kształtu według naszych preferencji 
  3. Zaworek do łatwego opróżniania fajki z wody.

  

Falochron jest zdecydowanie bardzo przydatnym elementem wyposażenia dodatkowego, Zaworek również może się przydać, ale należy pamiętać, że z czasem łatwo ulega awariom i zwyczajnie należy dbać o jego czystość, tak aby żadne zabrudzenia się tam nie dostawały. 

Ostatecznie zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu z naszego kanału Podwodni Przyjaciele na którym opowiadam o fajce nurkowej: