Porady sprzętowe #3 - Płetwy do nurkowania
Płetwy to bardzo ważny element wyposażenia płetwonurka. Zapewniają napęd i kontrolę pozycji ciała pod wodą. Ten artykuł ma Wam pomóc jakie płetwy wybrać szczególnie na początku Waszej kariery nurkowej.
Rodzaje płetw
W internecie znajdziecie bardzo wiele różnych rodzajów, a chodzi o to, żeby już za pierwszym razem kupić te jedyne i te właściwe. Dla ułatwienia podzielę je na trzy grupy:
- Płetwy zakładane na gołą stopę (tzw. kaloszowe)
- Płetwy zakładane na neoprenowe buty nurkowe
- Płetwy do nurkowania ze wstrzymanym oddechem czyli do freedivingu
Ponieważ zamierzamy wybrać płetwy nurkowe to zajmiemy się tylko bliższą analizą płetw #1 i #2 zostawiając płetwy do freedivingu na osobny artykuł. Warto tylko zaznaczyć, że te do nurkowania z zatrzymanym oddechem (#3) są dużo dłuższe i węższe od tych nurkowych, a więc bardzo łatwo je odróżnić w sklepie stacjonarnym czy internetowym.
Płetwy kaloszowe
Tak jak wspomniałem wcześniej, płetwy kaloszowe to takie zakładane bezpośrednio na gołą stopę. Doskonale będą nam służyć zarówno do snoorkowania jak i nurkowania w ciepłych wodach (ok. 25 stopni lub więcej) ponieważ nie ma właściwie możliwości założenia docieplenia przy dłuższym pobycie w zimniejszej wodzie. Można oczywiście próbować zakładać cienkie skarpety piankowe, ale jeśli płetwy kiedyś dokładnie dobieraliśmy pod długość i szerokość stopy to po prostu na dodatkową skarpetę już nie będzie tam miejsca.
Tak jak widać na zdjęciu, najczęściej "kaloszówki" zakrywają całą piętę i powinny w miarę dobrze przylegać do skóry, tak więc przymiarka przed zakupem jest zdecydowanie zalecana.
Są jeszcze płetwy kaloszowe, które zamiast obejmować pięte w całości posiadają pasek lub gumkę dzięki której blokują stopę w płetwie. Te też są dobre, aczkolwiek zalecam gumkę, a odradzam paski i plastikowe mechanizmy blokujące. Elementy ruchome wykonane z tworzywa lubią z czasem pękać szczególnie kiedy najbardziej ich potrzebujemy :)
Płetwy zakładane na neoprenowe buty nurkowe
To są płetwy, które z założenia zakładamy na docieplające nas buty piankowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nadają się zarówno do wody ciepłej jak i zimnej. Najłatwiej je odróżnić szerokim wejściem pod stopę - znacznie większym bo tym razem wkładamy już tam stopę razem z butem nurkowym.
Warto zwrócić uwagę na mechanizm blokujący. Ten na zdjęciu powyżej to gruba guma z uchwytem lub sprężyna metalowa. Po włożeniu buta piankowego po prostu blokujemy gumę na pięcie i już. Zdecydowanie polecam ten typ zapięcia, który jest prosty i bezawaryjny. Jeśli chodzi o cenę to wydaje się, że guma jest rozwiązaniem tańszym, a sprężyny metalowe trochę droższym. Metalowe elementy preferują zaawansowani nurkowie (techniczni), a ich sprzęt jest generalnie droższy niż ten dla początkujących. Niemniej, jeśli zdecydujecie się na tańszą gumę to też będziecie bardzo zadowoleni.
Jednocześnie odradzam paski gumowe z plastikowymi zapięciami ruchomymi bo mają tendencję do pękania w najmniej pożądanym momencie - czyli tuż przed nurkowaniem :)
Twardość płetwy
Kolejnym ważnym parametrem jest twardość pióra płetwy bo od tego zależy czy będziemy musieli włożyć więcej siły w wykonanie ruchu nogą czy mniej. Twardość definiuje się jako:
- twarde
- średnio-twarde
- miękkie
Ciężko tak na sucho wyjaśnić co dokładnie te twardości oznaczają. Generalnie, miękkie i średnio-twarde nadają się dla nurków początkujących. Miękkie - pewnie bardziej dla dzieci i młodzieży bo naturalnie mają trochę mniej siły w mięśniach nóg, a średnio-twarde dla początkujących dorosłych.
Pozostawiłbym płetwy twarde dla nurków bardziej zaawansowanych i technicznych więc wchodzenie w taki rodzaj na początku może skutkować skurczami łydek i trudnościami w poruszaniu się pod wodą.
Podsumowanie
Na pewno o płetwach można by powiedzieć znacznie więcej i bardziej szczegółowo uwzględniając na przykład kształty płetw (niektóre bardzo wydumane), ale ostatecznie najważniejsze jest czy szukacie płetw do ciepłej wody (kaloszowe) czy na każdą okoliczność z butami piankowymi.
W konstrukcji płetwy na pewno zwróciłbym uwagę na sposób blokowania buta w płetwie i zalecił nie bawić się w paski i plastikowe mechanizmy zatrzaskujące, a od razu zastosować gumę lub sprężynę metalową.
Dla tych z Was, którzy preferują przekaz medialny, krótki film na ten temat z naszego kanału na YouTube